Witamy na klubowym pokładzie dwójkę nowych instruktorów Klubu Krąg: Dominikę Dobrosielska i Mateusza Fröhlicha! Powodzenia!   ***   W środę 31 stycznia zakończyła pracę w Klubie Krąg, koleżanka Joanna Heller! Asiu dziękujemy!   ***   W niedzielę 29 stycznia, po raz 17-ty na Łazarzu zagrała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy! Wolontariusze Sztabu Łazarz zebrali:262 827,73 zł. Wszystkim z całego serca dziękujemy!   ***   Trwają ferie dla uczniów łazarskich szkół! Udanego wypoczynku i ładowania baterii życzy Klub Krąg!
O KLUBIE
Nagrody Klubu Krąg
Działo się w Klubie
Nagrody dla Klubu
25 lecie Klubu
30 lecie Klubu
Nasi Przyjaciele
Ludzie Kręgu
Felietony
Media o nas
Z klubowej kroniki
Regulaminy
Linki
Polityka Prywatności
Kontakt
Felietony

2015-09-30

Krzysztof Wodniczak

"W górę serca..." - wspomnienie o Andrzeju Sobczaku

W poznańskim radio EMAUS 29 września miał miejsce wieczór poświęcony zmarłemu 31 maja 2011 r. Andrzejowi Sobczakowi. 

Był ode mnie o 5 dni starszy, napisał kilka tysięcy tekstów piosenek, był autorem audycji radiowych i telewizyjnych, autorem niezliczonych bajek, producentem ponad stu filmów dokumentalnych. Okazuje się, że Jego słowa nigdy nie umierają, są ponadczasowe. Przekonaliśmy się podczas radiowego koncertu wspomnieniowego. Te najbardziej znane i uznane to „Hi Fi” - Wanda Kwietniewska, „Nie było ciebie tyle lat” - Krystyna  Giżowska, „Szalona zabawa”  trwa” - Urszula Sipińska, „Ostatni raz zatańczysz ze mną” - Krzysztof Krawczyk, „W białej ciszy powiew” - Bogusław Mec, „Jak na lotni” - Andrzej Zaucha, „Te łzy niepotrzebne nikomu” - Wojciech Korda, „Za jeden grosz” – „Gang Marcela”, Dorosłe dzieci -Turbo, Przeżyj to sam-Lombard, W górę serca niech zwycięża Lech - Grupa Stress.

  Szczególnie ten ostatni utwór - hymn piłkarskiego Lecha był, jest i zapewne długo jeszcze będzie na ustach nie tylko kibiców. Pamiętam dobrze jak powstawał ten prestiżowy dla poznańskiego środowiska piłkarskiego utwór. Współpracowałem z Grupą Stress będąc nieformalnym kierownikiem (nie znano wówczas jeszcze określenia menedżer czy impresario) i mimo iż piłka kopana nie była moją ulubioną dyscypliną to przed pierwszym w I lidze meczem Lech - Legia uzgodniliśmy, że przygotujemy akcent muzyczny. Odnaleźliśmy nieznanego a zarekomendowanego przez lidera zespołu Wioliny, Januarego Zaradnego - który już z Nim współpracował pisząc teksty do jego kompozycji - Andrzeja Sobczaka urzędnika - kancelistę w PKP i to On do muzyki Yellow Submarine znanej z wykonania The Beatles napisał...Ludzi tłum przez miasto gna...

Był rok 1972. Nagrania dokonał świetny realizator Jerzy Kamyszek w Rozgłośni Polskiego Radia w Poznaniu przy ul. R. Berwińskiego 4. Zagrała i zaśpiewała Grupa Stress z udziałem kibiców i piłkarzy Lecha. Jednego pamiętam dobrze, był to Ryszard Szpakowski. Nastąpił  oczekiwany dzień meczu. Zanim sędzia dał sygnał gwizdkiem do pierwszego zagrania, wcześniej na stadion Grupa Stress wjechała na platformie wykonując nagrany wcześniej utwór - hymn. Owacjom nie było końca. Przysłowiowy strzał w dziesiątkę i głos spikera Jana Ciszewskiego...dlaczego to wymyślono w Poznaniu, a nie na Śląsku, gdzie jest wielki potencjał piłkarski. Mówił wręcz z pretensjami do nas. Byliśmy prekursorami łączenia muzyki i sportu. Przecież słuchaliśmy w Programie I Polskiego Radia audycji Przy muzyce o sporcie.

Powrót do listy

Copyright (c) 2006-2022 by LT Media Net Sp. z o.o Linki Polityka prywatności Kontakt