2019-04-12
Krzysztof Wodniczak
Niebieskie pudło Małgorzaty
Zdobywające coraz więcej nowych słuchaczy „WIEC - owanie” czyli Wiec Bardów i Poetów, zaprasza do nowej siedziby: Księgarni Klasycznej, zlokalizowanej w centrum Poznania (ul. F. Ratajczaka 39).
Cieszy nas nowe grono chcących uczestniczyć w improwizowanej formie przekazu słowno - muzycznego popis swego kunsztu w tej niełatwej formie przekazu.
Małgorzata Bratek przywiozła z dalekiego Wielenia niebieską gitarę, na której akompaniowała sobie w songów pełnych metafor, bez politycznego zatrzeciewienia. Niosły się echem przestrzeni i syciły się atmosferą dźwięków. W tym WIECowaniu u Malgorzaty myśli rodzą się płoche, stroją się w dur i moll i dlatego w pośpiechu życia lubi karmić się nadzieją. Wynika to ze skojarzeń słów, zmiany perspektywy i omija banalność, a przechwytuje wieloznaczność. Wieloznaczność przechwycenia za sprawą myśli wychodzi naprzeciw nieznanego i jest do niego napisana w miwe czytelnej formy. Klucz do jej twórczości rozpatrywanej w kategoriach wyłącznie semantycznych bez dodatków muzykologicznych byłby niepełny wręcz potraktowany nonszalancko. Bratek w ostatnich latach nie jest artystą rozchwytywaną specjalnie, ale trzeba wiedzieć, że jest ważnym elementem historii naszej piosenki prawdziwej. W swoim czasie tworzyła Piosenkariat z Jackiem Kaczmarskim, Przemysławem Gintrowskim, Andrzejem Poniedzielskim, Stanisławem Klawe i wieloma innymi. Z jej pokaźnego dorobku potrafi wyselekcjonować utwory dla niej ważne, można powiedzieć, że ponadczasowe. Dość powiedzieć, że Małgorzata Bratek stara się wyciągnąć samą esencję (strukturę tematów, harmonie, ogólny charakter) i dlatego powstaje repertuar zróżnicowany, a jednocześnie jednolity.
Poczekajmy na majowy WIEC, a przekonamy się zapewne jaki ładunek muzyczno - semantyczny wyłoni się i popłynie z pudła gitary akustycznej i z gardła Małgorzaty Bratek.
Andrzej Brzeg to ulubienic Pań, gdyż wielokrotnie prezentował repertuar Krzysztofa Klenczona. Podczas kwietniowego spotkania recytatorsko - muzycznego objawił się jako wytrawny popularyzator przyrody. Szkoda, że za życia Czesława Niemena nie udało sie ich skontaktować, bo może CD Niemena Terra Defloratta miałaby inny wymiar i jeszcze bardziej znaczące przesłanie. Niemen zatytułował tę płytę Ziemia pogwałcona i miał wiele odniesień do dialogu z Panem Bogiem.
Każdy w pieśniach Andrzeja Brzega znajdzie coś dla siebie, niespieszne snujące się opowieści o barwnych, specjalnie jakby pomalowanych niektórych obszarach w rejonie Zagórowa w rozważny i nienarzucający się sposób okalają utwory, w których się pojawiają takie smakołyki jak mirabelki, jeżyny, rabarbar. To zgrabne, skomponowane zagrane i zaśpiewane opowieści z przyrodniczymi (nie zawsze ekologicznymi) tekstami.
Do zobaczenia 8 maja, w tym samym miejscu czyli w Księgarni Klasyczna ul. Ratajczaka 39 (wejście od 27 Grudnia) Zapraszamy!
Powrót do listy