Witamy na klubowym pokładzie dwójkę nowych instruktorów Klubu Krąg: Dominikę Dobrosielska i Mateusza Fröhlicha! Powodzenia!   ***   W środę 31 stycznia zakończyła pracę w Klubie Krąg, koleżanka Joanna Heller! Asiu dziękujemy!   ***   W niedzielę 29 stycznia, po raz 17-ty na Łazarzu zagrała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy! Wolontariusze Sztabu Łazarz zebrali:262 827,73 zł. Wszystkim z całego serca dziękujemy!   ***   Trwają ferie dla uczniów łazarskich szkół! Udanego wypoczynku i ładowania baterii życzy Klub Krąg!
O KLUBIE
Nagrody Klubu Krąg
Działo się w Klubie
Nagrody dla Klubu
25 lecie Klubu
30 lecie Klubu
Nasi Przyjaciele
Ludzie Kręgu
Felietony
Media o nas
Z klubowej kroniki
Regulaminy
Linki
Polityka Prywatności
Kontakt
Felietony

2019-04-12

Krzysztof Wodniczak

Niebieskie pudło Małgorzaty

Zdobywające  coraz więcej nowych słuchaczy „WIEC - owanie” czyli Wiec Bardów i Poetów, zaprasza do nowej siedziby: Księgarni Klasycznej, zlokalizowanej w centrum Poznania (ul. F. Ratajczaka 39).

Cieszy nas nowe grono chcących uczestniczyć w improwizowanej formie przekazu słowno - muzycznego popis swego kunsztu w tej niełatwej formie przekazu.

Małgorzata Bratek przywiozła z dalekiego Wielenia niebieską gitarę, na której akompaniowała sobie w songów pełnych metafor, bez politycznego zatrzeciewienia. Niosły się echem przestrzeni i syciły się atmosferą dźwięków. W tym WIECowaniu u Malgorzaty myśli rodzą się płoche, stroją się w dur i moll i dlatego w pośpiechu życia lubi karmić się nadzieją. Wynika to ze skojarzeń słów, zmiany perspektywy i omija banalność, a przechwytuje wieloznaczność. Wieloznaczność przechwycenia za sprawą myśli wychodzi naprzeciw nieznanego i jest do niego napisana w miwe czytelnej formy. Klucz do jej twórczości rozpatrywanej w kategoriach wyłącznie semantycznych bez dodatków muzykologicznych byłby niepełny wręcz potraktowany nonszalancko. Bratek w ostatnich latach nie jest artystą rozchwytywaną specjalnie, ale trzeba wiedzieć, że jest ważnym elementem historii naszej piosenki prawdziwej. W swoim czasie tworzyła Piosenkariat z Jackiem Kaczmarskim, Przemysławem Gintrowskim, Andrzejem Poniedzielskim, Stanisławem Klawe i wieloma innymi. Z jej pokaźnego dorobku potrafi wyselekcjonować utwory dla niej ważne, można powiedzieć, że ponadczasowe. Dość powiedzieć, że Małgorzata Bratek  stara się wyciągnąć samą esencję (strukturę tematów, harmonie, ogólny charakter) i dlatego powstaje repertuar zróżnicowany, a jednocześnie jednolity.

Poczekajmy na majowy WIEC, a przekonamy się zapewne jaki ładunek muzyczno - semantyczny wyłoni się i popłynie z pudła gitary akustycznej i z gardła Małgorzaty Bratek.

Andrzej Brzeg to ulubienic Pań, gdyż wielokrotnie prezentował repertuar Krzysztofa Klenczona. Podczas kwietniowego spotkania recytatorsko - muzycznego objawił się jako wytrawny popularyzator przyrody. Szkoda, że za życia Czesława Niemena nie udało sie ich skontaktować, bo może CD Niemena Terra Defloratta miałaby inny wymiar i jeszcze bardziej znaczące przesłanie. Niemen zatytułował tę płytę Ziemia pogwałcona i miał wiele odniesień do dialogu z Panem Bogiem.

Każdy w pieśniach Andrzeja Brzega znajdzie coś dla siebie, niespieszne snujące się opowieści o barwnych, specjalnie jakby pomalowanych niektórych obszarach w rejonie Zagórowa w rozważny i nienarzucający się sposób okalają utwory, w których się pojawiają takie smakołyki jak mirabelki, jeżyny, rabarbar. To zgrabne, skomponowane zagrane i zaśpiewane opowieści z przyrodniczymi (nie zawsze ekologicznymi) tekstami.

Do zobaczenia 8 maja, w tym samym miejscu czyli w Księgarni Klasyczna ul. Ratajczaka 39 (wejście od 27 Grudnia) Zapraszamy!

Powrót do listy

Copyright (c) 2006-2022 by LT Media Net Sp. z o.o Linki Polityka prywatności Kontakt